Víte, kde končily moč, stolice a splašky z domácností z celého Kolína před spuštěním čističky odpadních vod v Borkách?

Není to ještě ani čtvrtstoletí, co byla v roce 2000 uvedena do trvalého provozu čistírna odpadních vod v Borkách. Tušíte, kde končily splašky z domácností z celého města před jejím spuštěním?
Je to jednoduché (a z dnešního pohledu nepochopitelné) - ještě na přelomu dvacátého a jedenadvacátého století putovaly všechny splašky z kolínské kanalizace rovnou do Labe. Dva a půl miliónu kubíků stolice a moči naředěných vodou z umyvadel, van a sprch rok co rok vtékalo do řeky samospádem vyústěními kanalizace pod Masarykovým mostem, u Kmochova ostrova, pod zámkem, pod kasárnami, u zálabského kina Jas, v Borkách u tenisového hřiště a Pekelským potokem.
Sedmdesát procent odpadu z kolínských záchodů i kanálů protékalo hlavní kanalizační stokou, která postupně "sbírala" celé staré i nové sídliště a vedla od Masarykovy ulice dál pod Lipanskou ulicí a pod Královskou cestou a po podzemní "otočce" u Jednoty pokračovala pod Rorejcovou ulicí až k obřímu tlamovitému otvoru vysokému 240 centimetrů pod Masarykovým mostem u Savoye, kam se z celého okolí slétali k nekončící smrduté hostině stovky racků.
Kromě zapáchající labské vody s častými chomáči pěny na povrchu to občas vedlo i ke katastrofám, které zaznamenalo celé město. K nejznámějšími případu došlo na konci června roku 1993, kdy začaly u Kmochova ostrova hromadně umírat labutě. K téměř třem desítkám postupně uhynulých bílých ptáků se přidaly i lysky a kachny, přičemž všem nejprve ochrnuly zadní běhy a poté zkolabovaly a v bolestech zemřely. Mezi v novinách jmenovanými hypotézami o příčině přírodní tragédie byla jak kyanidy kontaminovaná zemina, kterou byl několik let předtím zavážen labský břeh u špice ostrova, tak i otrava z bahna, které odkryl pokles vody v Labi kvůli horkému počasí.
Komise, sestavená z veterinářů a úředníků, se ani po pitvách žádného výsledku nedobrala - ptáci měli degenerovaný srdeční sval, zánět jater, zvětšenou ledvinu a slezinu, hnisavý zánět plic a v játrech zvýšený obsah soli a rtuti. Veterinář Tomáš Forst tehdy ´Kolínským novinám´ řekl, že na vině je podle něj dlouhodobé vystavení vodního ptactva působení krajně znečištěné labské vody a kolínského ovzduší, kdy takto oslabený organismus snadno podlehne infekci. Kolínský patriot Pavel Franc pak upozornil na léta trvající stav, kdy přímo pod lávkou na Kmochův ostrov je do labského ramene vyveden výtok z kanalizace, kterým bez jakéhokoliv čištění do řeky vtékají veškeré splašky z části sídliště, z kasáren i z některých průmyslových objektů a léta se usazují v říčním bahně.
O udržování 103 kilometrů dlouhé kanalizační spleti v podzemí města se tehdy staralo 7 zaměstnanců, kteří do ní vstupovali skrz některé z dvou tisíc revizních i jiných šachet zakrytých kanálovými poklopy. "Labe je dnes, nejen díky zaústění kanalizace, zcela nevhodné ke koupání, protože v něm plave stolice i moč každého obyvatele Kolína. Ale nic není ztraceno. Pokud bude jednou postavena čistírna odpadních vod, třeba se dočkáme i časů, kdy bude možné se v řece vykoupat," napsaly před čtvrstoletím ´Kolínské noviny´ a ve městě tehdy určitě nebyl jediný čtenář, kterému by to neznělo jako totální sci-fi...