Logo Kolínský PRES
 

Zemřel pamětník zlatých časů na Kalcovce, trojnásobný mistr republiky s týmem Kolína Josef Smolka

Zpravodajství
Publikováno: 3.6.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Archiv KP

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka a bývalý hráč Kolína zemřel v pondělí 1. června ve věku 81 let.

S Duklou Kolín vybojoval tři tituly mistra republiky jako hráč, s Duklou Liberec získal pět mistrovských titulů jako trenér. Má doma zlato z MS 1966, stříbro z ME 1967 a bronz z LOH 1968. Řeč je o příslušníkovi zlaté generace československého volejbalu Josefu Smolkovi, jehož kariéra je spjata s kolínským týmem.

Na podzim 1958 přišel Smolkovi, tehdy hráči Sokola Troubky, povolávací rozkaz od vojáků s vysněným zařazením do Dukly Kolín, vedené internacionálem Jaroslavem Fučíkem. Po zisku mistrovského titulu v roce 1960 se rozhodl zůstat v Kolíně, stal se vojákem z povolání a zůstal jím až do roku 2003 s odchodem do výslužby v hodnosti podplukovníka. Prvních 6 sezon v Kolíně si zahrál po boku další legendy čs. a armádního volejbalu - smečaře Josefa "Medáka" Tesaře.

S Duklou Kolín pod vedením J. Fučíka získal v letech 1961 a 1963 další dva mistrovské tituly a 3. místo v roce 1962. Po dohrání 1. celostátní ligy v roce 1966 byl armádní celek převelen do Jihlavy, kde působil do roku 1969. Důvodem se stalo stěhování nejvyšší soutěže z antuky do hal, kterou Kolín v té době neměl. Další léta byla jeho kariéra spojena s Duklou Liberec, kde postupně působil jako hráč, trenér i funkcionář.

Na snímku je úspěšná "rybička" Josefa Smolky při utkání Dukly Kolín s volejbalisty Japonska (1:3), kteří v rámci evropského turné před OH 1964 v Tokiu sehráli i u nás několik přípravných utkání. Zápas byl sehrán v tehdy novém areálu "Na Kalcovce" za přítomnosti neuvěřitelných 4 tisíců diváků.

 

 

Publikováno: 3.6.2020 Autor článku: Redakce KP Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...