Logo Kolínský PRES
 

Zpustlý stadión AFK fotbalový mač neviděl už léta, při podezřelém požáru přišel o tribunu, proběhl i soud a teď ho chce radnice zpátky

Zpravodajství
Publikováno: 20.12.2021 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Každý, kdo v Kolíně v minulém století chodil na fotbal či cvičil na spartakiádě, si určitě vybaví stadión AFK na okraji Borků. Jedno z nejznámějších kolínských sportovišť už ale sportovcům neslouží - za zamčenými vraty léta chátrá a jeho budoucnost je nejasná.

Historie stadiónu je kam až paměť sahá spjatá s fotbalem. Slavných zápasů se na tomto hřišti odehrálo bezpočet a fanoušci by si tehdy určitě nedokázali představit, že by tu někdy mohlo být něco jiného než trávník sloužící nejpopulárnější hře planety.

Zásadní zlom v osudu stadiónu přišel před devatenácti lety, kdy radnici řídila starostka Zdenka Majerová. V roce 2002 zastupitelstvo odhlasovalo, že parcelu č. 346/2 o rozloze 9.181 metrů čtverečných, zahrnující většinu hrací plochy hřiště, prodá za symbolickou jedinou korunu občanskému sdružení Amatérský fotbalový klub Kolín (AFK Kolín).

AFK byl "podnik" zaštítěný fotbalovým internacionálem Jaroslavem Němcem, který měl s tehdejším vedením radnice výtečné vztahy. Smlouva uzavřená mezi městem a AFK bohužel neobsahovala "právo zpětné koupě" (pouze předkupní právo), ale je v ní naštěstí alespoň zanesena podmínka, že "v souladu se stanovami a ve smyslu jednání zastupitelstva o schválení prodeje bude nabývaný pozemek kupujícímu sloužit ke sportu".

Po prodeji se na stadiónu leccos změnilo. Mistrovské mače odtud postupně zmizely a do míče se kopalo jen o trénincích. V bývalých klubových prostorách vznikl obytný dům a v další části areálu nakrátko i restaurace. Pak v říjnu 2008 záhadně vyhořela hlavní tribuna - teorii, že byla zapálena úmyslně, ale policie nebyla schopna prokázat.

Další krok, týkající se lukrativního pozemku u lesa, byl očekavatelný - Němec se domluvil s firmou Geosan Development, která následně požádala o změnu využití pozemku v územním plánu Kolína ze sportovní a rekreační plochy na plochu nízkopodlažního bydlení městského typu. Pokud by změnu zastupitelé odsouhlasili, mohli by majitelé s hřištěm nakládat jako se stavebním pozemkem. Návrh ale v roce 2015 v zastupitelstvu neprošel.

Od té doby bývalý stadión už jen pustne a ke změnám dochází jen "na papíře". V roce 2017 došlo k důležité změně ve vedení AFK - Jaroslav Němec od té doby ve spolku nefiguruje a novým předsedou AFK je Martin Buřič (jinak též předseda kolínského basketbalového klubu). Spolek si mimochodem loni vzal několikamiliónovou půjčku a pozemek pod stadiónem použil jako zástavu.

A Jaroslav Němec? Jak odvysílala v roce 2017 televize Nova (reportáž si lze spustit tady), policie ho obvinila mj. ze zpronevěry, padělání a pozměnění veřejné listiny kvůli způsobu použití peněz z vyplacené pojistky za shořelou tribunu. Soud letos skončil pravomocným rozsudkem - podmínečným trestem s povinností uhradit škodu.

Možný nový vývoj v kauze rozpadajícího se stadiónu slibuje až aktuální rozhodnutí radnice, která vyzvala AFK Kolín ke zpětnému prodeji pozemku pod stadiónem městu, a to za stejnou cenu, za který ho před devatenácti lety AFK od města koupilo (1 koruna). Pokud se na tom radnice se spolkem nedomluví, je připravena řešit celou záležitost soudní cestou, podle ní totiž AFK už mnoho let neplní původní záměr, se kterým pozemek získalo, totiž že pozemek bude sloužit ve prospěch obyvatel Kolína jako sportoviště...

 

 

Publikováno: 20.12.2021 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...

Zavřít